Články

O pašijových hrách

Napsali o nás v MF Dnes (pátek 15. 4. 2011):

2088

Článek v Choceňském zpravodaji (4/2011):

Na jaře začátkem 30. let prvního století došlo v Jeruzalémě k vykonstruovanému procesu, který vyvrcholil justiční vraždou. Odsouzený byl zesměšňován a týrán vojáky, urážen davem zvědavců, byl donucen vláčet na okraj města dřevo, na kterém byl následně umučen. Mocným náboženským představitelům již dlouho pil krev, nyní sklapla klec. Co na tom, že jsou právě velikonoce. Co na tom, že je nevinný. Je příliš jiný, příliš dobrý, příliš dokonalý, než aby bylo možné snést jeho přítomnost, jeho vliv, jeho učení obsahující příliš originální pojetí Boha i člověka.

Celá jeho kauza mohla být jednou provždy smetena se stolu. To by se zcela jistě stalo, kdyby ovšem jeho přátelé neobjevili prázdný hrob svého Mistra. Tam jim vše došlo. Tam se změnil jejich život. Nemohli si tu radostnou zprávu nechat pro sebe, nemohli o tom nemluvit a nepsat.

Příběh Ježíše z Nazareta obletěl již téměř celý svět. Našim předkům byl tak drahý, že jim nestačilo slyšet jej o velikonocích z kazatelny kostela, ale na mnoha městech i vesnicích vytvořili lidové hry, jež leckde přerostly do velkých divadelních představení. Největší rozvoj těchto tzv. pašijových her spadá do 14. - 15. století. Jejich název je odvozen od začátku evangelia o utrpení Ježíše Krista v latině: Passio Domini nostri Iesu Christi... (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Pašije).

Letošní velikonoce v Chocni budou zvláštní právě realizací pašijových her v podání účinkujících z Chocně i odjinud. Uskuteční se na Květnou neděli 17. dubna v 19.30 hodin před kostelem sv. Františka Serafínského v Chocni. Sám se těším a jsem zvědavý, jak se to našim nadšencům podaří. Vždyť se jedná o příběh, který je v samotném jádru křesťanské víry a který jsem zvyklý intenzivně prožívat každé Velikonoce. Kéž se letošní první pašijové hry stanou nejen pěkným kulturním zážitkem, ale i chvílí zamyšlení o smyslu lidského života a smrti.

Jiří Pešek