Před 40 lety byl zavražděn "kaplan Solidarity" Jerzy Popieluszko

V období výjimečného stavu, vyhlášeného v prosinci 1981, dodával polský katolický kněz Jerzy Popieluszko mnoha svým krajanům sílu a naději. Na jeho mše za vlast se sjížděli lidé ze širokého okolí a díky své podpoře nezávislým odborům si Popieluszko vysloužil pověst "kaplana Solidarity". Jeho činnost byla představitelům komunistickému režimu natolik nepříjemná, že nepoddajného mladého kněze nechali 19. října 1984 unést a zavraždit. Jeho pohřeb začátkem listopadu 1984 pak přerostl v mohutnou manifestaci odporu proti komunistickému režimu.

Počet katolíků ve světě vzrostl, kněží ale ubylo

Každý rok v souvislosti se Světovým misijním dnem, který letos připadá na neděli 20. října, přináší agentura Fides statistické údaje týkající se katolické církve ve světě.

V církvi přibyde 14 nových světců

Papež František v neděli 20. října kanonizuje 14 osobností. Mezi nimi je například kněz, na jehož přímluvu došlo k zázračnému uzdravení muže, kterého rozsápal jaguár nebo žena, která přesvědčila papeže Lva XIII., aby vyhlásil celosvětovou novénu k Duchu svatému.

Dopis národního ředitele Papežských misijních děl k Misijní neděli

Tématem Světového dne misií, který letos připadá na neděli 20. října, je citát z Matoušova evangelia "Jděte a pozvěte na hostinu všechny!" (srov. Mt 22,9).

Mezinárodní konference k 360. výročí založení diecéze

Konferenci pořádá 5.-7. listopadu Univerzita Hradec Králové a Biskupská knihovna.

Soud rehabilitoval faráře Toufara umučeného StB

Krajský soud v Hradci Králové 10. října 2024 rehabilitoval kněze Josefa Toufara za nezákonné zatčení a vazební stíhání v roce 1950. P. Josefa Toufara, jehož jméno je spojeno s tzv. číhošťským zázrakem, ve vazbě umučili příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB). Návrh na Toufarovu soudní rehabilitaci podal krajský státní zástupce.

Papež vyhlásil 7. říjen Dnem modliteb a půstu za mír ve světě

Svatý otec vyzývá ke Dni modliteb a půstu, a to příští pondělí 7. října, v den prvního výročí teroristického útoku Hamásu na Izrael. V neděli 6. října navštíví baziliku Panny Marie Větší v Římě, kde se bude modlit růženec a prosit Pannu Marii o přímluvu.

Charita pomáhá obětem povodní, ČBK k tomu vyhlašuje kostelní sbírku

Charita Česká republika se okamžitě zapojila do pomoci obětem katastrofálních povodní, které postihly naše zemi. Aktivovala povodňové štáby a je připravena poskytnout humanitární pomoc. K tomu vyhlásila veřejnou finanční sbírku. Česká biskupská konference, která je zřizovatelem Charity ČR, vyzývá návštěvníky bohoslužeb, aby se aktivně zapojili do pomoci obětem povodní a vyhlásila na neděli 29. září mimořádnou celostátní kostelní sbírku.

Kurz Malá cesta manželů

I manželství se dá studovat...

Biskup Jan posílá pozdrav z Ekvádoru

Od 8. do 15. září 2024 se koná 53. mezinárodní eucharistický kongres ve městě Quito v Ekvádoru.

S biskupem Janem na pouť do Jablonného v Podještědí

Vydejte se na tradiční pouť za nemocné a za rodiny.

Nová expozice v klášteře na Hoře Matky Boží

Co jste ještě nevěděli o historii kláštera, dozvíte se nyní.

Pouť důvěry

Na setkání mládeže Taizé tentokrát do Tallinnu.

Svátek Panny Marie Andělské a Porciunkule. Jak získat plnomocné odpustky?

Pod nezvyklým názvem Porciunkule se skrývá svátek Panny Marie Andělské slavený podle staré františkánské tradice 2. srpna. Se slavením svátku je spojena možnost získat plnomocné odpustky.

Jaké Svaté brány se otevřou během Jubilea 2025? Vatikán vydává upřesnění

Dikasterium pro evangelizaci vydalo dnes 1. srpna informace týkající se nacházejícího Svatého roku. Nóta upřesňuje, že během Jubilea 2025 budou Svaté brány otevřeny pouze ve čtyřech papežských bazilikách v Římě a v jedné věznici.