Ohlasy na Noc kostelů

V pátek 27. května 2011 proběhla v celé České republice

NOC KOSTELŮ

Letos se do této akce poprvé zapojila i Choceň otevřením

kostela sv. Františka Serafínského široké veřejnosti.

PROGRAM:

18.00 Bohoslužba s kytarovým doprovodem

19.00 Koncert duchovní hudby (účinkují učitelé ZUŠ Choceň)

20.00 Výklad o historii kostela (Mgr. Michal Hofman)

21.00 Hra pro děti (každý ať si donese baterku)

22.00 Výklad symbolů v kostele (P. Jiří Pešek)

23.00 Chvíle ztišení a meditace (nejen) pro mládež

24.00 Zakončení

Report Zuzany Ropkové

Kostel je historickou památkou, další stavbou zapadající do mozaiky měst, symbolem věřících, orientačním bodem na mapě…Víme, že tu stojí pěknou řádku let, denně kolem něj chodíme, ale co o něm víme? Má pro nás kostel nějaký význam? Je jen chrámem pro věřící?

Díky akci Noc kostelů jsme se mohli ledacos dovědět. V českém kulturním dění má tento projekt zatím místo nováčka, ale každým rokem se otevírá čím dál více kostelů a kaplí. Letos se jich v tento den v Čechách a na Slovensku otevřelo přes 700. Veřejnosti se tak nabízí možnost seznámit se s historií kostela, architekturou, uměním nebo jen možnost zakusit jeho prostředí.

Choceň se tento rok akce Noc kostelů zúčastnila poprvé a pro návštěvníky byl otevřen kostel sv. Františka Serafínského. Kdo se přišel podívat, mohl si u vstupu všimnout nasvícených obrazů, které zářily po celém kostele. Každý si mohl projít kostel až dopředu k oltáři a prohlédnout si ho ze všech úhlů, jak chtěl.

,,Naše“ choceňská noc začínala pravidelnou páteční mší svatou. Od 19 hodin byl pak na programu koncert učitelů z choceňské ZUŠ. V uších posluchačů zněla slavná hudba J. S. Bacha a dalších skladatelů. Po osmé večer začalo vyprávění o historii zdejšího kostela. Slova se ujal mladý muzejník Mgr. Michal Hofman a po přednášce čekala nadšeného historika celá řada dotazů.

Čas určený pro děti se přiblížil až po setmění, byla pro ně totiž připravena noční hra. V celém kostele se zhasla světla a asi 30 malých návštěvníků se pustilo do luštění obří křížovky. Pomocí baterek měli například spočítat všechny lavice v kostele nebo si posvítit na některé obrazy a přečíst jméno svatého. Vyluštěnou tajenkou si zasloužili sladkou odměnu.

Ochotným průvodcem celého večera byl P. Jiří Pešek, administrátor farnosti. Povídal o symbolech kostela a jejich významu.

Před půlnocí se do závěru večera zapojila i mládež. Přítomní hosté si mohli poslechnout krátká zamyšlení o lásce, životě, naději, Bohu. Součástí byl i příjemný hudební doprovod.

Ať už někdo do kostela pouze nahlédl, či vešel dovnitř a poslechl si nějaké povídání, mohl být osloven. V mnohých z nás možná kostel vyvolává různé pocity, ale přece jen se jedná o významnou budovu, která k městu neodmyslitelně patří, a není jistě na škodu se o této památce něco dozvědět. Dveře jsou otevřeny stále a všem.

Zuzana Ropková

Vážení přátelé, pokud se Vám Noc kostelů v Chocni líbila, nenechte si to pro sebe a podělte se o to. Stejně tak budeme vděčni za Vaše návrhy na vylepšení: